Wartości :: Strefa wiedzy :: ekrok.pl

Strefa wiedzy
Wartości ...

Czy moje przekonania wspierają mnie w życiu?
09 MAR

Czy moje przekonania wspierają mnie w życiu?

Przekonanie moje, czy Twoje?
Przekonania to integralna część nas, która stanowi to, jak reagujemy i odbieramy otaczającą nas rzeczywistość. Często kierujemy się nie wspierającymi przekonaniami, które hamują nasz rozwój, działania czy negatywnie wpływają na nasze relacje.

Przekonania to subiektywny punkt widzenia, który uważa się za jedyny i właściwy, wyrażany w opiniach oraz przeświadczeniu o otaczającym nas świecie. Możemy mieć przekonania dotyczące nas, ludzi, świata, przyrody i zjawisk. Powstają o ...

Czytaj więcej
TROLLE NASZEJ PODŚWIADOMOŚCI
11 LUT

TROLLE NASZEJ PODŚWIADOMOŚCI

W sytuacjach, kiedy dominujące są dla nas blokujące przeświadczenia, pozytywnym aspektem będzie ich zdefiniowanie i zbadanie obaw, jakie pojawiają się wewnątrz nas.
Trolle są przewrotnymi i zabawnymi określeniami naszych wewnętrznych lęków, obaw czy przeświadczeń. Dzięki pracy z nimi uświadomisz sobie, co tak naprawdę blokuje Cię w dążeniu do postawionego sobie celu.

Ćwiczenie:

Zapewnij sobie i zorganizuj miejsce, gdzie będziesz mógł się skoncentrować i nic nie przeszkodzi Ci w realizacji zadania. Zrelaksuj się, przygotuj kartkę i coś do pisania. Gdy będziesz gotowy zacznij. Czytaj więcej

Diagram autorefleksji
08 LUT

Diagram autorefleksji

W życiu pojawiają się momenty zastoju, stagnacji czy zwyczajnego braku motywacji. Poniższe narzędzie pozwoli Ci zastanowić się nad swoją obecną sytuacją i zweryfikować niepotrzebne elementy lub braki.

W tym zadaniu skupisz się na pięciu obszarach:

 • mocach - pozytywny
 • ambicjach - pozytywny
 • obawach ? negatywny
 • słabościach - negatywny
 • potrzebach ...

  Czytaj więcej
TRZY POKOJE WALTA DISNEY?A
05 LUT

TRZY POKOJE WALTA DISNEY?A

Przedstawiamy narzędzie, które pobudza do twórczego myślenia. Stosujemy go w sytuacji, kiedy chcemy zrealizować nasz cel/projekt/marzenie i chcemy wiedzieć, co by było gdyby?.
W tym zadaniu występują trzy pokoje: Pokój Marzyciela, Pokój Realisty, Pokój Krytyka. Pomysł wywodzi się z praktycznego podejścia samego Walta Disneya, który nauczył swoich pracowników jak pracować przy projektach, patrząc na nie z trzech różnych perspektyw. Bardzo ważne jest, aby zachować odrębność tych trzech pokoi, jak to tylko możliwe.

Należy pamiętać o tym, że:

 • Nie łączymy trzech różnych sposób myślenia. To oznacza, że z pozycji realisty możemy analizować pomysły marzyciela, jednak nie możemy teg ...

  Czytaj więcej
KOŁO PRIORYTETÓW
02 LUT

KOŁO PRIORYTETÓW

W sytuacjach kiedy mamy nieuporządkowane sprawy, jest czegoś za dużo w naszym życiu, warto się temu przyjrzeć i zdecydować co zostawiamy, a co ?wyrzucamy?. Koło życia jest jednym z narzędzi, które pozwala na zobrazowanie, usystematyzowanie i ustalenie priorytetów w naszym życiu.

Można to narzędzie użyć w pracy nad obszarami:

 • życia codziennego,
 • biznesu czy pracy zawodowej
 • konkretnego obszaru zadań,
 • wybranej sfery życia.
 • ...

  Czytaj więcej
DZIAŁANIA FLOW
02 LUT

DZIAŁANIA FLOW

Kiedy i jak działasz tak, że nie czujesz jak płynie czas, kiedy kończysz coś robić. Brakuje Ci tego przy innych działaniach? Wzmocnij wewnętrzną motywację, która pozwala pozbyć się potrzeby angażowania jej z zewnątrz. Efekty przyjdą same, a pracę wykonasz z przyjemnością.

Istotą poniższego narzędzia jest odkrycie i stworzenie wzorca warunków zachowań przy realizacji działań. Jest to naturalne odczuwanie wewnętrznej motywacji, która nas wspiera przy osiąganiu założonych celów. Często stosujemy to, gdy ...

Czytaj więcej
Wymyśl siebie na nowo
26 STY

Wymyśl siebie na nowo

Jak często korzystamy z takich zasobów jak marzenia, intuicja czy chęci? A gdyby tak postawić na to główną kartę i tym kierować nasze życie? Przypomnij sobie swoje marzenia z lat dzieciństwa. Jak szybko je generowałeś, albo jakie uczucia wtedy w Tobie one wzbudzały? Co wyobrażałeś sobie w związku z nim? Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość? Jak będziesz się zachowywać w danej sytuacji, albo kim będziesz? A czy teraz jesteś w stanie to sobie wyobrazić i czuć podobne silne chęci i zaangażowanie?

W tym artykule zajmiemy się właśnie wizualizacją. W jaki sposób możesz z niej korzystać i wprowadzać w życie.

 • wzmacnianiu wizji siebie,
 • wzmacnianiu poczucia własne ...

  Czytaj więcej
Coach ? odsłaniamy kulisy.
22 STY

Coach ? odsłaniamy kulisy.

Wyobrażenie osoby coacha ma wiele kształtów i kolorów. W internecie można znaleźć różne sylwetki i opisy jej osoby. Obalimy kilka mitów i potwierdzimy fakty. Polecamy poznać go osobiście, ponieważ liczy się relacja jaką z nim zbudujesz.

Kto to jest?

Coach nie jest w ani jednej kropki terapeutą, mentorem czy doradcą. Nie zajmuje się psychoterapią i nie daje gotowych rozwiązań. Towarzyszy natomiast w podróży rozwoju klienta (coachee), gdzie w relacji z nim jest na pa ...

Czytaj więcej
Dzień dobry COACHING ? poznajmy się!
15 STY

Dzień dobry COACHING ? poznajmy się!

Coaching jest jedną z najbardziej efektywnych metod rozwoju osobistego dla każdego, kto chce rozwijać się w obszarach nie tylko prywatnych, ale również zawodowych. Skuteczność działań tej metody w innych krajach jest oceniania bardzo wysoko. Postrzegana jest, jako realna wartość mierzona w efektach w wielu firmach. Jest wiele definicji coachingu. Głównie uważa się, że jest to partnerska relacja, w której coach jest osobą, która towarzyszy klientowi w przebyciu drogi z punktu, w którym klient jest, do punktu, w którym chce być.

Na czym polega?

Coaching składa się z cyklu indywidualnych spotkań w odpowiednim odstępie czasowym. Podczas spotkania klient (coechee) pracuje nad własnym celem przy użyciu narzędzi, jakimi są zadania czy rozmowa z coachem. Dzięki ...

Czytaj więcej

Facebook