Dzień dobry COACHING ? poznajmy się!

Coaching jest jedną z najbardziej efektywnych metod rozwoju osobistego dla każdego, kto chce rozwijać się w obszarach nie tylko prywatnych, ale również zawodowych. Skuteczność działań tej metody w innych krajach jest oceniania bardzo wysoko. Postrzegana jest, jako realna wartość mierzona w efektach w wielu firmach. Jest wiele definicji coachingu. Głównie uważa się, że jest to partnerska relacja, w której coach jest osobą, która towarzyszy klientowi w przebyciu drogi z punktu, w którym klient jest, do punktu, w którym chce być.

Na czym polega?

Coaching składa się z cyklu indywidualnych spotkań w odpowiednim odstępie czasowym. Podczas spotkania klient (coechee) pracuje nad własnym celem przy użyciu narzędzi, jakimi są zadania czy rozmowa z coachem. Dzięki temu pogłębia swoją świadomość, odkrywa nieznane jeszcze zasoby, wychodzi poza strefę komfortu . To pozwala mu to dostrzec , jakie wartości wspierają go w codziennym życiu, a jakie przekonania powodują, że nie podejmuje istotnych dla siebie działań. Coaching nie jest doradztwem, a coach nie daje gotowych rozwiązań. Tym obszarem zajmuje się doradca i mentor. Coaching nie jest terapią, a coach nie poszukuje źródeł problemów klienta. Tym zajmuje się psycholog oraz psychoterapeuta. Coach nie zajmuje się analizą przeszłości oraz nie wskazuje co klient ma robić. On stoi na straży, by klient dążył do wyznaczonego celu, towarzysząc mu cały czas w drodze, jaką wybiera klient.

coaching

Nad czym pracuje się coachingowo

Obszarami pracy są np. aspekty życia zawodowego, jak również osobistego. Może dotyczyć relacji, kariery, biznesu, aktywności sportowej czy nawet odkrywania talentów. Powstało zatem nieformalnie wiele odmian coachingu, aby móc uporządkować to w dziedziny, a klientowi wskazywać obszary, w jakim coach głównie się specjalizuje.

coaching

Kto może skorzystać z coachingu

Coaching jest dostępny dla każdego, tylko kiedy ma on sens? Mierzy się to w postawie klienta. Jak? Odpowiedni moment do pracy z tą metodą ma sens wyłącznie wtedy, gdy klient chce i jest gotowy na zmiany. Jeśli tego nie ma, praca ta wtedy nie przyniesie oczekiwanych efektów. Nie każdy też musi skorzystać coachingu i jest to również OK. Aby efekty pracy były widoczne coachee potrzebuje wdrożyć zmiany w życie. To wymaga naturalnie poświęconego czasu, zaangażowania i chęci. Zazwyczaj to przebyta droga, doświadczenia, jakie zdobywa klient oraz odkrywanie własnego potencjału są najcenniejsze.

Dlaczego warto skorzystać?

Każdy człowiek do czegoś dąży. Ma małe lub duże cele, które są bardzo daleko lub na wyciągnięcie ręki. Ważne jest, by dotrzeć do nich własną drogą. Dlaczego tak jest? Ponieważ każdy człowiek posiada inne doświadczenia i inne wartości, które determinują życie i to, do czego dążymy. Ważne jest, by poznać dlaczego tak jest i jak dobrze mogę to wykorzystać i zmienić obecną sytuację. Często są to nasze przekonania, założenia, które możemy zmienić, by następnym razem móc samemu osiągnąć to co chcemy. Polecamy to tym, którzy oczekują zmian w życiu ? w sferze zawodowej czy prywatnej, a przede wszystkim, którzy tej zmiany chcą. Odkrywanie siebie i swoich możliwości to jest droga, która daje satysfakcję oraz pomaga osiągać to, co dla innych wydaje się niemożliwe.

Autor: Emilia