Czy moje przekonania wspierają mnie w życiu?

Przekonanie moje, czy Twoje?
Przekonania to integralna część nas, która stanowi to, jak reagujemy i odbieramy otaczającą nas rzeczywistość. Często kierujemy się nie wspierającymi przekonaniami, które hamują nasz rozwój, działania czy negatywnie wpływają na nasze relacje.

Przekonania to subiektywny punkt widzenia, który uważa się za jedyny i właściwy, wyrażany w opiniach oraz przeświadczeniu o otaczającym nas świecie. Możemy mieć przekonania dotyczące nas, ludzi, świata, przyrody i zjawisk. Powstają one w nieświadomych momentach naszego życia, poprzez różne sytuacje i pod wpływem różnych czynników. Często wpływ na nie mają otaczający nas ludzie, z którymi spędzamy większość swojego czasu.

To one stanowią integralną część naszego postrzegania świata, rozumienia sytuacji czy zjawisk. Budują bezpieczeństwo i dają poczucie przewidywalności. Wpływają na ukształtowanie tożsamości i poczucie pewności na jakiś temat. Często przybierają charakter samospełniających się przepowiedni i mają ogromny wpływ na nasze zachowanie wobec zaistniałych sytuacji. Dlatego bardzo ważne jest przyjrzenie się czy nasze przekonania mają pozytywny wpływ na nasze życie i czy się w istocie z nimi zgadzamy.

Praca z przekonaniami w istocie nie należy do łatwych zmian, w zależności od nastawienia osoby oraz warunków w jakich się znajduję. Istnieje kilka założeń, kiedy przekonania te mają zdrowe odzwierciedlenie z osobą, mianowicie:

  • Jest oparte na faktach.
  • Pomaga chronić zdrowie i życie.
  • Pomaga osiągać cele.
  • Pomaga unikać konfliktów.
  • Pomaga czuć się tak, jak byś chciał się czuć.

Jeśli chcesz zobaczyć, czy dane przekonanie jest dla Ciebie zdrowe i nieograniczające Cię w działaniach przyjrzyj się uważnie mu, wykonując poniższe ćwiczenie:

ĆWICZENIE:

Przygotuj sobie przestrzeń do pracy tak, abyś mógł spokojnie w ciszy i sprzyjających warunkach zastanowić się nad nurtującym Cię przekonaniem. Przygotuj sobie coś do pisania oraz zadbaj o to by nikt Ci nie przeszkadzał.

Jeśli masz określony cel, ale czujesz, że coś Cię blokuje, zatrzymuje lub zawraca ? spytaj się siebie ? co to jest. Zastanów się i wypisz wszelkie przekonania, jakie pojawiają się w Twojej głowie. Gdy już je wypiszesz sprawdź, jaka jest Twoja odpowiedź (TAK/NIE) na poniższe pytania.

  • Czy Twoje przekonanie jest oparte na faktach?
  • Czy Twoje przekonanie pomaga chronić Twoje zdrowie i życie lub poczucie własnej wartości?
  • Czy Twoje przekonanie pomaga Ci osiągać bliższe i dalsze cele?
  • Czy Twoje przekonanie pomaga unikać konfliktów?
  • Czy Twoje przekonanie pomaga Ci się czuć tak, jak byś chciał się czuć?

Gdy już odpowiesz sobie na powyższe pytania, zobacz ile odpowiedzi było twierdzących, a ile sprzecznych. Jeśli minimum 3 odpowiedzi były na NIE, to przekonanie to jest dla Ciebie niezdrowe. Jeśli minimum 3 razy odpowiedzi będą na TAK, to można przyjąć, że to przekonanie jest dla Ciebie zdrowe.

W pojawiających się odpowiedziach NIE na zadane pytania, należy odpowiedzieć sobie na pytanie: A jak bym chciał/chciała, aby to mi pomagało?

Podczas całego procesu mogą pojawiać się w Tobie obawy i lęki, które będą sygnalizować Ci czy rzeczywiście dane przekonanie jest dla Ciebie zdrowe. Warto zamienić je wtedy na przekonanie wspierające i motywujące do działania. Kiedy jednak jest to dla Ciebie trudniejsze, polecamy skorzystać z sesji coachingowych. Dzięki nim obserwacja coacha oraz jego pytania mogą szybciej i skuteczniej dotrzeć do sedna sprawy i umożliwi Ci je szybsze przepracowanie i przemodelowanie.

Życzę powodzenia oraz wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu zgodnie z Twoimi wartościami.

Tekst opracowany na podstawie:
M. Wilczyńska, M. Nowak, J. Kućka, J. Sawicka, K. Sztajerwald "Moc coachingu."
Własne doświadczenia

Autor: Emilia