Wymyśl siebie na nowo

Jak często korzystamy z takich zasobów jak marzenia, intuicja czy chęci? A gdyby tak postawić na to główną kartę i tym kierować nasze życie? Przypomnij sobie swoje marzenia z lat dzieciństwa. Jak szybko je generowałeś, albo jakie uczucia wtedy w Tobie one wzbudzały? Co wyobrażałeś sobie w związku z nim? Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość? Jak będziesz się zachowywać w danej sytuacji, albo kim będziesz? A czy teraz jesteś w stanie to sobie wyobrazić i czuć podobne silne chęci i zaangażowanie?

W tym artykule zajmiemy się właśnie wizualizacją. W jaki sposób możesz z niej korzystać i wprowadzać w życie.

  • wzmacnianiu wizji siebie,
  • wzmacnianiu poczucia własnej wartości,
  • kreowaniu nowego wizerunku,
  • motywacji do działania.

Istnieje wiele sytuacji, w jakich możesz wykorzystać to ćwiczenie. Przykładowo, kiedy chce dokładnie wiedzieć, jak będzie wyglądać moment, kiedy osiągnie swój cel. Jak chciałby aby wyglądały jego wystąpienia publiczne, rozmowy rekrutacyjne czy biznesowe.

Wizualizacja ma wprowadzić Cię w stan idealnej odsłonie siebie, swojego zachowania, sytuacji w jakiej możesz się znaleźć. Kierunek ćwiczenia powinien być skierowany na konkretny cel/zachowanie. Powinna opisywać dokładne szczegóły: działania, zachowania, wyglądu oraz miejsca w jakim się znajdujesz. Bardzo ważne jest, aby realnie odczuwać wszystko to, co sobie wyobrażasz. Wtedy wzmacniasz swoją wizję dzięki opowiadaniu sytuacji w ?tu i teraz? ? czyli jakby to się rzeczywiście wydarzyło.

Ćwiczenie

  • Przyjmij wygodną pozycję i weź kilka spokojnych i głębokich oddechów (wycisz się / skoncentruj swoją uwagę na oddechu).
  • Zamykając oczy wzmacniasz swoją koncentracje na obrazie. Nie musisz ich zamykać, jeśli nie chcesz.

Przenieś się w przyszłość, pokonując drogę i przekraczając wszelkie bariery, aż do miejsca w którym osiągasz swój cel/sukces/moment. Wyobraź sobie idealną wizję i zwróć uwagę na poniższe obszary (przeczytaj je teraz, zanim wejdziesz w ćwiczenie byś mógł swobodnie kontynuować kroki).

1. Opis miejsca

Określ miejsce w jakim się znajdujesz. Opisz co widzisz, co Ciebie otacza. W jakim pomieszczeniu jesteś? Jakie kolory, przedmioty, osoby są dookoła?

2. Opis siebie

Opisz w co dokładnie jesteś ubrany, w jakich kolorach, czy czujesz się w tym swobodnie, komfortowo, wygodnie.

3. Zachowanie

Co robisz, czym się zajmujesz i jak? Opisz to najdokładniej.

4. Emocje

Ważnym elementem są uczucia/emocje jakie temu towarzyszą ? co czujesz, jakie towarzysz Ci emocje? Podczas, gdy wyobraźnia jest motorem myśli, uczucia są paliwem.

5. Rada

Czy osoba, którą jesteś w przyszłości chce Ci coś ważnego powiedzieć? Zapytaj się jej o to.

Po zakończeniu całego ćwiczenia spisz wszystko na kartce. Jest to nieodzowne źródło Twoich inspiracji oraz spójności, jaką masz w sobie.

Zachęcamy, by w tym ćwiczeniu towarzyszyła Wam zaufana osoba (coach, przyjaciel), która Was może poprowadzić zadając konkretne pytania.

MAPA POMOCNICZA DO ZAPISKÓW

To co widzisz (dotyczy miejsca).
Jak wyglądasz (opis siebie).
Twoje zachowania.
Emocje, które Ci towarzyszą.
Dodatkowe informacje.

Tekst opracowany na podstawie:
Łukasz T. Marciniak , Sylwia Rogala-Marciniak, ?Coaching. Zbiór narzędzi wspierania rozwoju.?
Własne doświadczenia

Autor: Emilia