Diagram autorefleksji

W życiu pojawiają się momenty zastoju, stagnacji czy zwyczajnego braku motywacji. Poniższe narzędzie pozwoli Ci zastanowić się nad swoją obecną sytuacją i zweryfikować niepotrzebne elementy lub braki.

W tym zadaniu skupisz się na pięciu obszarach:

  • mocach - pozytywny
  • ambicjach - pozytywny
  • obawach ? negatywny
  • słabościach - negatywny
  • potrzebach - neutralny

Dzięki temu będziesz w stanie zaobserwować, w jaki sposób te strony na siebie oddziałują i jak możesz to wykorzystać.

ZADANIE:

Przed rozpoczęciem zadania, zastanów się nad którym obszarem życia chcesz popracować ? czy to jest sfera życia osobistego czy zawodowego? Następnie uzupełnij poniższy schemat, wpisując odpowiednio wpisując to, co uważasz za charakterystyczne dla siebie.

Zapoznaj się z poniższym opisem i daj sobie około 40 minut na uzupełnienie. Stwórz sobie takie warunki, by nikt Ci w tym nie przeszkadzał ani nie rozpraszał.

  • MOCE ? umiejętności, talenty, predyspozycje i wszystko to co mobilizuje, usprawnia Twoje działania. Wszystko pozytywne w Tobie, co pozwala Ci osiągać cele.
  • AMBICJE ? wszystkie cele i marzenia, które chcesz osiągnąć..
  • SŁABOŚCI - wszystkie elementy, które są w Tobie i uniemożliwiają Ci działanie, przeszkadzają Ci i z czym się zmagasz.
  • OBAWY ? wszystko to, od czego uciekasz w życiu. To czego się boisz, że Cię spotka na drodze i stanowi dla Ciebie wyzwanie, którego nie chcesz stawić czoła.
  • POTRZEBY ? wszystko to, co uważasz za niezbędne do tego by być kim teraz jesteś i robić to co chcesz robić. Wszystko to, co według Ciebie jest ważne w Twoim życiu i działaniu.
autorefleksja

Po uzupełnieniu diagramu zastanów się po kolei nad każdym obszarem zaczynając od mocy a kończąc na potrzebach. Czy dostrzegasz i doświadczasz zależności między mocami i ambicjami, słabościami i obawami?

Wyobraź sobie w jaki sposób możesz dzięki mocom przezwyciężyć obawy, natomiast ambicjami zniwelować słabości? (Zapisz sobie wszystko na kartce).

Zastanów się jaką rolę spełniają potrzeby w kształtowaniu poszczególnych obszarów.

Zapisz swoje wszystkie myśli, wnioski i spostrzeżenia na kartce i działaj!

Życzymy powodzenia w rozwijaniu swoich umiejętności i docenienia tego, co w Tobie jest. Jeśli poszukujesz głębszej analizy oraz opracowania planu zgodnie z Twoimi potrzebami, zapisz się do nas na sesje coachingowe.

Tekst powstał na podstawie książki:
?Coaching. Zbiór narzędzi wspierania rozwoju.? Ł. T. Marciniak, S. Rogala-Marciniak

Autor: Emilia