6 ZŁOTYCH ZASAD PROFESJONALNEJ AUTOPREZENTACJI

  • Pamiętaj o utrzymaniu prawidłowej postawy ciała ? bądź wyprostowany, pewnie oparty na dwóch nogach, ręce trzymaj swobodnie wzdłuż ciała. Splatanie rąk na piersi sprawia, że wydajesz się zamknięty na innych, trzymanie rąk w kieszeniach może i jest wygodne, ale jest odbierane przez obserwatorów, jako lekceważące.
  • Gesty, jakie wykonujesz powinny być naturalnym podkreśleniem Twoich słów. Zarówno nadmierna gestykulacja, jak i jej brak nie są wskazane.
  • Bardzo istotne jest zachowanie z rozmówcą kontaktu wzrokowego. Powinien być on utrzymywany przez 30 do 60 procent trwania rozmowy. Zbyt krótki kontakt sprawia, że wydajemy się znudzeni i nie zainteresowani rozmową. Możemy być przez to również odbierani, jako nieszczerzy, gdyż osoby, które usiłują kłamać, bardzo często unikają patrzenia w oczy. Zbyt długi kontakt wzrokowy może być po raz kolejny odebrany, jako próba dominacji i powodować dyskomfort u partnera interakcji.
  • Nasz wygląd powinien wyrażać szacunek wobec rozmówcy, a także wobec nas samych. Podstawową kwestią jest dbałość o higienę ciała. Czyste włosy i paznokcie, ubranie i buty(!) oraz świeży oddech, często mają niebagatelny wpływ na pierwsze wrażenie. Styl naszego ubrania powinien być dostosowany do sytuacji, w której będziemy brać udział, a także do osoby, z którą się spotykamy.
  • Warto pamiętać o naszej mimice. Powinna być jak najbardziej naturalna i adekwatna do sytuacji, jednak zazwyczaj pozytywnie odbierany jest delikatny uśmiech, oczywiście pod warunkiem, że nie pozostaje on w sprzeczności z treścią rozmowy, a także okazją, w związku z którą się spotykamy.
  • Należy zwracać uwagę nie tylko na to, co mówimy, ale również na to, jak mówimy. Należy mówić wyraźnie, wystarczająco głośno, żeby słuchacz nie musiał prosić nas o powtórzenie, w stonowanym tempie ? zbyt wolne znudzi słuchacza, zbyt szybkie może sprawić, że nas po prostu nie zrozumie. W momencie, kiedy zastanawiamy się nad tym, co powiedzieć, warto wykonać krótką pauzę, unikając dźwięków para lingwistycznych typu ?eee? i ?yyyyy?.
autoprezentacja

Autor: Emilia