TROLLE NASZEJ PODŚWIADOMOŚCI

W sytuacjach, kiedy dominujące są dla nas blokujące przeświadczenia, pozytywnym aspektem będzie ich zdefiniowanie i zbadanie obaw, jakie pojawiają się wewnątrz nas.
Trolle są przewrotnymi i zabawnymi określeniami naszych wewnętrznych lęków, obaw czy przeświadczeń. Dzięki pracy z nimi uświadomisz sobie, co tak naprawdę blokuje Cię w dążeniu do postawionego sobie celu.

Ćwiczenie:

Zapewnij sobie i zorganizuj miejsce, gdzie będziesz mógł się skoncentrować i nic nie przeszkodzi Ci w realizacji zadania. Zrelaksuj się, przygotuj kartkę i coś do pisania. Gdy będziesz gotowy zacznij.

  • Wypisz na kartce wszelkie najczęściej pojawiające się sformułowania wyrażające obawy i negatywne przeświadczenia. Mogą dotyczyć własnej osoby bądź określanego zagadnienia. Najczęściej są to wypowiadane w myślach zdania: „Nie jestem tego wart”, „Nie dam rady”, „Ten pomysł na pewno się nie uda”, „Szkoda czasu na to i tak się nie uda”.
  • Kiedy już wszystko wypiszesz, zastanów się w których momentach najczęściej pojawiają się te Trolle. Zastanów się skąd się one mogą pojawiać i jak oddziałują na Ciebie i daną sytuacje.
  • Kiedy uświadomisz sobie każdego z nich - nadaj im imiona, aby zwiększyć swoją uwagę, że istnieją i dopisz do każdego z nich odpowiadającą cechę.
  • Zastanów się teraz nad rozwiązaniem sytuacji, kiedy każdy Troll pojawi się w Twoim życiu. Co chciałbyś wtedy pomyśleć pozytywnego – na przekór Trolla, aby się nie pojawiał.
  • Zastanów się teraz nad rozwiązaniem sytuacji, kiedy każdy Troll pojawi się w Twoim życiu. Co chciałbyś wtedy pomyśleć pozytywnego – na przekór Trolla, aby się nie pojawiał.

Pracę nad tym tematem możesz wykonać razem z coachem, który z uwagą przyjrzy się Twoim Trollom. Wskaże Ci obiektywnie miejsca, w których warto się zatrzymać i zapytać siebie głębiej. Niekiedy nasz mózg jest tak zaprogramowany, że nie widzi, że jest to negatywne przeświadczenie, utrzymując je wciąż, jako „pozytywne”.

Tekst powstał na podstawie książki:
„Coaching. Zbiór narzędzi wspierania rozwoju.” Ł. T. Marciniak, S. Rogala-Marciniak

Autor: Emilia